Co warto zobaczyć w Linz?

Zaledwie 9 dzielnic zawiera wszystko to, co gwarantuje wspaniały weekend spędzony zarówno w pojedynkę, jak i całą rodziną. Mamy do wyboru szlaki historyczne, pełne wspaniałych pałaców, kościołów, muzeów czy uliczek, lub nowoczesne, z Centrum Ars Electronica na czele. Warto jednak skorzystać z wszystkiego po trochu, poświęcając na to wspaniałe miasto choćby weekend.

Centrum Ars Electronica

To nowoczesne muzeum, w którym możemy poznać wiele intrygujących eksperymentów oraz zdobyczy techniki. Tutaj bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Jedną z atrakcji jest CAVE 3D, czyli Jaskinię Wirtualnej Rzeczywistości. Niezwykłe eksponaty, pokazy lub instalacje 3D zachwycą turystów w każdym wieku. Po emocjonującym zwiedzaniu można ochłonąć na jednym z najwyższych pięter, gdzie smacznemu obiadowi będzie towarzyszył niezwykły widok na Dunaj. W Centrum odbywa się też wart zobaczenia festiwal Ars Electronica.

Zamek w Linz

Zamek znajduje się nad samym Dunajem. Został wybudowany w XV wieku i początkowo mieszkał w nim cesarz Fryderyk III. NA przestrzeni lat budynek pełnił różne funkcje, m.in. więzienia, i był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie mieści się tam Muzeum Górnej Austrii.

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Nowa Katedra

To największy kościół w całej Austrii – liczy aż 20 tysięcy miejsc siedzących. Została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Warto tutaj przyjrzeż się m.in. witrażom, z których jeden przedstawia historię Linzu, szopkę ze wspaniałymi figurami czy biskupim insygniom.

Hauptplatz

Hauptplatz, czyli Rynek Główny, znajduje się w centrum Linzu. To jeden z największych placów w Austrii i nie lada gratka dla wielbicieli barokowej architektury, ale i wszystkich, którzy chcą poświęcić nieco czasu na zakupy. Na Rynku uwagę przykuwa wspaniały ratusz mieszczący muzeum historyczne czy kolumna Świętej Trójcy. Tutaj możemy też odpocząć po intensywnym dniu, zaszywając się w jednej z licznych kawiarenek lub restauracji i degustując najstarsze znane ciasto świata, jakim jest Tort Linzer.

Na Hauptplatz warto też się wybrać w okresie świątecznym, wówczas będziemy mieć okazję uczestniczenia we wspaniałym, pełnym pierników, upominków oraz ponczu, jarmarku.

Kolejka linowa na górę Pöstlingbergbahn

Kolejka na górę Pöstlingbergbahn, liczącą 539 m n.p.m., może stanowić atrakcję zwłaszcza dla młodszych turystów, którzy juz na szczycie będą mogli poczuć się jak bohaterowie z baśni. Tutaj (a ściślej mówiąc: w grocie Linzer Grottenbahn) na odwiedzających czekają bowiem krasnoludki, Królewna Śnieżka czy ziejący ogniem smok. Sama kolejka zaś, ze względu na prędkość, została odnotowana w Księdze Rekordów Guinessa.

Sala koncertowa Brucknerhaus i opera the Musiktheater

To miejsca, które zachwycą zwłaszcza melomanów. W Linz bowiem święci triumfy również muzyka klasyczna. Miasto docenił już sam Mozart, dedykując mu jedną ze swoich symfonii (nr 36, zwaną Lincką). Th Musiktheater uważana jest zaś za najnowocześniejszą operę w Europie.

Muzeum Sztuki Lentos

To z kolei obiekt nowoczesny, mocno oszklony i zwany lokalnie statkiem ze szkła. Szczególnie polecamy obejrzeć go wieczorem, ponieważ o ten porze dnia jest podświetlany na różne kolory. Zawiera eksponaty reprezentujące sztukę wspólczesną i nowoczesną, z dziedziny malarstwa, rzeźby, fotografii artystycznej czy grafiki.

Miasto Hitlera

Linz leży niedaleko miejsca urodzenia Adolfa Hitlera, który spędził w nim również pewien okres młodości. To tutaj tworzył centrum przemysłowe oraz artystyczne, grumadząc wczesniej zrabowane z terenów Europy dzieła sztuki.

 

To tylko niektóre z licznych atrakcji wspaniałej stolicy kultury, jaką jest miasto Linz. Bez wątpienia warto je zobaczyć, czy to podróżując samotnie, czy też całą rodziną. Linz tętni życiem o każdej porze roku, a dzięki firmie busWieden podróż do tego niezwykłego miejsca będzie wygodna, komfortowa i przyjemna. Zapraszamy na wycieczkę!